Тривалість: 10 днів (але треба більше)
Орієнтовна відстань за кордоном: 3400 км
Ночівель за кордоном: 10 ночівель
Країни через які проходить маршрут: Угорщина, Сербія, Північна Македонія, Албанія, Чорногорія, Боснія і Герцоговина, Хорватія

Карта маршруту Балканами, Сербія, Північна Македонія, Албанія, Чорногорія, Боснія і Герцоговина, Хорватія

Мова

У всіх країнах не виникає проблем з мовою, багато хто розуміє і говорить англійською. У Чорногорії чудово розуміють російську.

Валюта


Євро, як валюта використовується тільки у Чорногорії. У всіх інших країнах місцева валюта. Бажано мати з собою невелику суму готівкою, так як зустрічаються місця де неможливо розрахуватись карткою. При виїзді з країни можна заправити автомобіль на кошти, що залишились, щоб не втрачати на курсі. В Чорногорії і Хорватії більше можливостей для розрахунку банківською карткою.

Перетин кордону

Перетинати кордон оптимально через два пункти пропуску на Україно-Угорському кордоні — «Тиса» (поблизу м.Чоп), та «Лужанка» (поблизу м.Берегово)

Пункти пропуску на карті та їх завантаженість можна переглянути на сайті Державної прикордонної служби України:
https://dpsu.gov.ua/ua/map

Платні дороги

Угорщина — оплата доріг здійснюється за допомого купівлі він'єтки. 10 денна він'єтка буде коштувати близько 11 євро.
Детальніше про оплату доріг, обов’язкове обладнання в автомобілі та інші нюанси щодо проїзду читайте у статті про Угорщину

Сербія — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань. Проїзд від кордону з Угорщиною до кордону з Північною Македонією буде коштувати близько 18 євро (5.50 + 12.50).
Детальніше нюанси проїзду країною у статті про Сербію

Північна Македонія — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань. Проїзд від Скоп'є до кордону з Албанією буде коштувати близько 4 євро.
Детальніше про проїзд країною у статті про Північну Македонію

Албанія і Чорногорія — оплата за використання доріг у цих країнах відсутня
Про вимоги до автомобіля, обмеження швидкості та інші особливості проїзду країною у статті про Албанію і статті про Чорногорію

Боснія і Герцоговина — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань. Платних ділянок у країні поки що мало. Проїзд до Сараєво буде коштувати близько 1.30 євро і стільки ж у зворотному напрямку.
Особливості проїзду країною у статті про Боснію і Герцоговину

Хорватія — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань на пунктах оплати. Проїзд від Дубровніка до кордону з Угорщиною буде коштувати близько 37 євро.
Детальніше про проїзд країною у статті про Хорватію

Сумарна оплата за використання платних доріг під час подорожі становитиме близько 72 євро

Вартість палива в Угорщині

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Вартість палива в Сербії

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Вартість палива в Північній Македонії

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Вартість палива в Албанія

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Вартість палива в Чорногорії

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Вартість палива в Боснії і Герцоговині

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Вартість палива в Хорватії

Бензин € 1.306
Дизель € 1.307
Газ € 0.881

Проїзд Угорщиною

Хоч маршрут через Угорщину не найкоротший шлях, але він найшвидший, оскільки майже весь час рух відбувається автобанами, з обмеженням швидкості 130 км/год. Незначні затори бувають на втобані, що обїжджає Будапешт в районі аеропорту. І, відповідно, чим далі від столиці, тим менший трафік. Дороги в Угорщині платні, для проїзду потрібно купити віньєтку. Всі подробиці щодо проїзду Угорщиною читайте у спеціальні статті.

Белград, Сербія

Белград особливо не вражає. Дуже багато радянської забудови. Прогулятись парком приємно і зайти у фортецю. Після цього варто переїхати в сторону Храму святого Сави і прогулятись площею біля нього, зайти в храм, він справляє враження своєю величністтю.
Сербія, Белград Сербія, Белград

Белградська фортеця - Београдска тврђава

Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/3LmXjhD5aNSfmNri8

Чудове місце для прогулянки. Вхід у фортецю через парк. Гармати, вали і все що притаманно для фортеці. Багато хто гуляє там з дітьми, мабуть, для дітей це цікаве місце.

Вхід безкоштовний
Для огляду буде достатньо 30 хв – 1 год, можна гуляти і довше

Автомобіль можна залишити у місті на вулиці, оплативши стоянку. Велика стоянка є під фортецею: https://goo.gl/maps/YHG1zBZCBCQsnvP88 і коштує 100 RSD (€ 0,85) за годину

Белградська фортеця Белградська фортеця Белградська фортеця Белградська фортеця

Храм святого Сави

Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/tkquUo27UNExeKQY6

Величезний храм, він дійсно вражає масштабами. Щоб сотографувати потрібно відходити на достатньо далеку відстань. Поруч з храмом площа з якої найкращий вид на будівлю.

Вхід безкоштовний
Для огляду буде достатньо 30 хв

Автомобіль можна залишити на стоянці за адресою: Slavija 1 i 2 Adresa:  Prote Mateje br. 1-2  і коштує 100 RSD (€ 0,85) за годину (деталі на сайті: https://parking-servis.co.rs/cenovnik/)

Храм святого Сави, Белград, Сербія Храм святого Сави, Белград, Сербія
Переїзд у Північну Македонію. З Белграду потрібно рухатись автобаном A1 в сторону Північної македонії. Перетин кордону відбувається дуже швидко, до 15 хв, на пункті пропуску Preševo Border Crossing Station. Маршрут не проходить через Косово, оскільки там є специфіка з в'їздом/виїздом на територію країни.

Скоп'є, Північна Македонія

Несподівано цікаве місто. Багато що будують і облаштовують. Центр міста виглядає відремонтованим і дуже помпезним. Далі від центру вже звичайні вулички, в яких особливої цікавості нема. Цікаво піднятись на стіни фортеці і подивитись на місто трошки згори. Ночувати тут недорого, умови хороші.

Прогулянка містом і вхід на стіни фортеці безкоштовні
3-4 год

Стоянка на вулицях, червона зона — максимум 2 години, жовта — 4 години, зеленая та біла — безліміт.

Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія Скоп'є - Північна Македонія

Каньйон Матка

Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/VkuJb8uQRRKRKBsKA
Одне з наймальовничіших місць на маршруті. При прокладенні маршруту було невідомо скільки часу буде потрбіно, тому ми заклали лише декілька годин, але там можна спокійно провести і цілий день. Доріжка йде вздовж берега, місцями вона видовбана в скелях, з поручнями зробленими з металевих тросів. Є екскурсії у різні місця каньйону на лодках. На пагорбах є святі місця та печери. Загалом канйон утворився внаслідок побудови гідроелектростанції, повз дамбу якої прохід від паркінгу до самого каньйону.

Вхід безкоштовний, лодки та інші розваги — платні
2-6 год

Стоянка вкінці дороги, якою дозволено їхати звичайним автомобілям. Стоянка на Google Maps

Каньйон Матка, Північна Македонія Каньйон Матка, Північна Македонія Каньйон Матка, Північна Македонія Каньйон Матка, Північна Македонія Каньйон Матка, Північна Македонія Каньйон Матка, Північна Македонія Каньйон Матка, Північна Македонія

Доісторичне поселення в бухті Кісток

Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/zgkxwgzeFTWDMMrz9
Сайт: http://muzejohrid.mk/en/bay-of-bones-ohrid

Старовинне поселення, що стоїть на свях на воді. Хати обмазані глиною з соломою. Нічого особливого, значно цікавіше це поселення виглядає з берега в хорошу погоду, в середині поселення цікавого мало. Але дорога від Охрида до поселення проходить берегом озера, з ну дуже мальовничим місцями. Іноді просто зупиняєшся і виходиш подивитись. Особливо гарно там на заході сонця.

Вхід платний, актуальну ціну знайти в інтрнеті не вдалось.
Години роботи обмежені. Для огляду вистачить 40 хв.
Безкоштовна стоянка в місті є за адресою: Ohrid, Ilindenska, 39
Доісторичне поселення в бухті Кісток, Північна Македонія Доісторичне поселення в бухті Кісток, Північна Македонія Доісторичне поселення в бухті Кісток, Північна Македонія Доісторичне поселення в бухті Кісток, Північна Македонія Доісторичне поселення в бухті Кісток, Північна Македонія

Охрид, Північна Македонія

Тихе і спокійне місто на березі озера. З основних визначних місць — фортеця, амфітеатр, Храм Св. Клемента і Пантелеймона та Храм Св. Йоана Канео. У храми варто зайти, вони незвичні і гарні. Прогулянка містом залишає приємні відчуття. Загалом у місті можна зупинитись і на декілька днів, щоб відпочити на озері, оскільки місця там дуже мальовничі, їх можна, навіть, порівняти з озерами на півночі Італії, такими як Ріва Дель Гарда та інші.

Вхід у всі храми безкоштовний
2-4 год.
Безкоштовна стоянка в місті є за адресою: Ohrid, Ilindenska, 39
Охрид, Північна Македонія

Переїзд Албанію

Проблем з перетином кордону не виникає, це займає 5-15 хв. У Албанії багато доріг з серпантинами, тому обирайте швидкість та плавність руху відповідно до схильності закачування вас чи ваших пасажирів. Слідкуйте за обмеженнями швидкості, оскільки в Албанії полція досі любить просто стояти на трасі (в кущах) з радаром. Обмеження швидкості за межами населеного пункта 80 км/год, у населеному пункті — 40 км/год. Більше інформації про проїзд Албанією читатйте у окремій статті

Тірана, Албанія

Варто прогулятись центром міста. Якщо будете ввечері чи вночі в місті, обов'язково прогуляйтесь, сфтлофори з підсвіткою на всю висоту стовпа та незвичайне вуличне освітлення цікаві. Дуже дешеве і смачне морозиво, три кульки коштували близько 1 євро. Вдень можна забратись на піраміду, з неї видно майже все місто, але щоб лізти потрібно кросівки з неслизькою підошвою, і робити ви це будете на власний ризик. На пінічному сході від міста є гора Дайт, на яку можна заїхати канатною дорогою. Під час поїздки для підйому на гору часу не вистачило. Готелі в центрі міста можуть бути розташовані в дивних провулках, але доброзичливість людей дає розуміння, що ці провулки лише виглядають не дуже.

Проживання в центрі в готелі було дешевим, все інше теж не дорого
4 год. – 1 день
Краще обирайте готель, який забезпечує парковку. Місто невелике, в 10 хв пішої доступності від центру можна знайти такі готелі
Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія Тірана, Албанія

Шкодер, Албанія

Невеличке і дуже затишне містечко. В місті є фортеця Розафа. З фортеці відкривається вид на Скадарське озеро. Маленькі вулички, ввечері люди сидять в ресторанчиках, розмірене курортне життя. Впринципі в місті можна зупинятись для ночівлі, а на море їздити. Здивувало, що хідник перед магазином ввечері мили працівники магазину.

Вхід у фортецю € 3.50
4 год. – 1 день
Якщо готель не в центрі, то проблем з паркуванням не мало би виникнути. Біля фортеці є місце для стоянки.
Шкодер, Албанія Шкодер, Албанія Шкодер, Албанія Шкодер, Албанія Шкодер, Албанія Шкодер, Албанія

Озеро Коман, Албанія

Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/VBjJdinXfzkyQuxZ9

Здавалось би зовсім не туристичне місце. Озеро утворилось в гірський ущелині через те, що було побудовано гідроелектростанцію. Вже безпосередньо в'їзд на озеро через тунель. Дорога до озера йде вздовж ущелини, де не тронута природа, внизу тече річка, і все це змушує зупинятись ледь не на кожному повороті і розглядати все це. Дорогою назад зустріли дві машини на українських номерах, так що про це місце трошки знають. Дорога туди поганої якості, місцями грунтова, після поздки вся машина буде брудна, в пилюці.
Сайт паромів на озері: https://komanilakeferry.com/en/. На сайті є розклад руху паромів та їх вартість, а також різноманітні тури озером.

В'їзд безкоштовний, лодки і паром платні
1 год. (без парому), але дорога туди 1:40 і назад до Шкодера стільки ж
Невеличка стоянка на березі (машин на 10)
Озеро Коман, Албанія Озеро Коман, Албанія Озеро Коман, Албанія Озеро Коман, Албанія Озеро Коман, Албанія

Продовження маршруту: Балкани, частина ІІ