Балкани (частина 1)
- TitleColor: #FFFFFF
- DateColor: #ffffff
- TitleOnImg: Yes
- SizeFont: 48
Тривалість: 10 днів (але треба більше)
Орієнтовна відстань за кордоном: 3400 км
Ночівель за кордоном: 10 ночівель
Країни через які проходить маршрут: Угорщина, Сербія, Північна Македонія, Албанія, Чорногорія, Боснія і Герцоговина, Хорватія
Маршрут
Проїзд Угорщиною –
Белград, Сербія –
Белградська фортеця –
Храм святого Сави –
Скоп'є –
Каньйон Матка –
Доісторичне поселення в бухті Кісток –
Охрид, Північна Македонія –
Переїзд Албанію –
Тірана, Албанія –
Шкодер, Албанія –
Озеро Коман, Албанія –
у другій частині:
Будва, Чорногорія –
Котор, Чорногорія. Паромна переправа –
Дубровнік, Хорватія –
Острів Локрум, Хорватія –
Мостар, Боснія і Герцоговина –
Закинута санна траса біля Сараєво –
Сараєво, Боснія і Герцоговина –
Спліт, Хорватія –
Крка, національний парк з водоспадами, Хорватія –
Задар, Хорватія –
Плітвіцькі озера
Маршрут від Дубровніка до України на Google Maps: https://goo.gl/maps/Ptsb46BkWYKeoJUa7
Мова
У всіх країнах не виникає проблем з мовою, багато хто розуміє і говорить англійською. У Чорногорії чудово розуміють російську.
Валюта
Євро, як валюта використовується тільки у Чорногорії. У всіх інших країнах місцева валюта. Бажано мати з собою невелику суму готівкою, так як зустрічаються місця де неможливо розрахуватись карткою. При виїзді з країни можна заправити автомобіль на кошти, що залишились, щоб не втрачати на курсі. В Чорногорії і Хорватії більше можливостей для розрахунку банківською карткою.
Перетин кордону
Перетинати кордон оптимально через два пункти пропуску на Україно-Угорському кордоні — «Тиса» (поблизу м.Чоп), та «Лужанка» (поблизу м.Берегово)
Пункти пропуску на карті та їх завантаженість можна переглянути на сайті Державної прикордонної служби України:
https://dpsu.gov.ua/ua/map
Платні дороги
Угорщина — оплата доріг здійснюється за допомого купівлі він'єтки. 10 денна він'єтка буде коштувати близько 11 євро.
Детальніше про оплату доріг, обов’язкове обладнання в автомобілі та інші нюанси щодо проїзду читайте у статті про Угорщину
Сербія — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань. Проїзд від кордону з Угорщиною до кордону з Північною Македонією буде коштувати близько 18 євро (5.50 + 12.50).
Детальніше нюанси проїзду країною у статті про Сербію
Північна Македонія — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань. Проїзд від Скоп'є до кордону з Албанією буде коштувати близько 4 євро.
Детальніше про проїзд країною у статті про Північну Македонію
Албанія і Чорногорія — оплата за використання доріг у цих країнах відсутня
Про вимоги до автомобіля, обмеження швидкості та інші особливості проїзду країною у статті про Албанію і статті про Чорногорію
Боснія і Герцоговина — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань. Платних ділянок у країні поки що мало. Проїзд до Сараєво буде коштувати близько 1.30 євро і стільки ж у зворотному напрямку.
Особливості проїзду країною у статті про Боснію і Герцоговину
Хорватія — оплата доріг здійснюється за проїхану відстань на пунктах оплати. Проїзд від Дубровніка до кордону з Угорщиною буде коштувати близько 37 євро.
Детальніше про проїзд країною у статті про Хорватію
Сумарна оплата за використання платних доріг під час подорожі становитиме близько 72 євро
Вартість палива в Угорщині
Вартість палива в Сербії
Вартість палива в Північній Македонії
Вартість палива в Албанія
Вартість палива в Чорногорії
Вартість палива в Боснії і Герцоговині
Вартість палива в Хорватії
Проїзд Угорщиною
Хоч маршрут через Угорщину не найкоротший шлях, але він найшвидший, оскільки майже весь час рух відбувається автобанами, з обмеженням швидкості 130 км/год. Незначні затори бувають на втобані, що обїжджає Будапешт в районі аеропорту. І, відповідно, чим далі від столиці, тим менший трафік. Дороги в Угорщині платні, для проїзду потрібно купити віньєтку. Всі подробиці щодо проїзду Угорщиною читайте у спеціальні статті.Белград, Сербія
Белград особливо не вражає. Дуже багато радянської забудови. Прогулятись парком приємно і зайти у фортецю. Після цього варто переїхати в сторону Храму святого Сави і прогулятись площею біля нього, зайти в храм, він справляє враження своєю величністтю.Белградська фортеця - Београдска тврђава
Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/3LmXjhD5aNSfmNri8
Чудове місце для прогулянки. Вхід у фортецю через парк. Гармати, вали і все що притаманно для фортеці. Багато хто гуляє там з дітьми, мабуть, для дітей це цікаве місце.
Автомобіль можна залишити у місті на вулиці, оплативши стоянку. Велика стоянка є під фортецею: https://goo.gl/maps/YHG1zBZCBCQsnvP88 і коштує 100 RSD (€ 0,85) за годину
Храм святого Сави
Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/tkquUo27UNExeKQY6
Величезний храм, він дійсно вражає масштабами. Щоб сотографувати потрібно відходити на достатньо далеку відстань. Поруч з храмом площа з якої найкращий вид на будівлю.
Автомобіль можна залишити на стоянці за адресою: Slavija 1 i 2 Adresa: Prote Mateje br. 1-2 і коштує 100 RSD (€ 0,85) за годину (деталі на сайті: https://parking-servis.co.rs/cenovnik/)
Скоп'є, Північна Македонія
Несподівано цікаве місто. Багато що будують і облаштовують. Центр міста виглядає відремонтованим і дуже помпезним. Далі від центру вже звичайні вулички, в яких особливої цікавості нема. Цікаво піднятись на стіни фортеці і подивитись на місто трошки згори. Ночувати тут недорого, умови хороші.
Стоянка на вулицях, червона зона — максимум 2 години, жовта — 4 години, зеленая та біла — безліміт.
Каньйон Матка
Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/VkuJb8uQRRKRKBsKA
Одне з наймальовничіших місць на маршруті. При прокладенні маршруту було невідомо скільки часу буде потрбіно, тому ми заклали лише декілька годин, але там можна спокійно провести і цілий день. Доріжка йде вздовж берега, місцями вона видовбана в скелях, з поручнями зробленими з металевих тросів. Є екскурсії у різні місця каньйону на лодках. На пагорбах є святі місця та печери. Загалом канйон утворився внаслідок побудови гідроелектростанції, повз дамбу якої прохід від паркінгу до самого каньйону.
Стоянка вкінці дороги, якою дозволено їхати звичайним автомобілям. Стоянка на Google Maps
Доісторичне поселення в бухті Кісток
Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/zgkxwgzeFTWDMMrz9
Сайт: http://muzejohrid.mk/en/bay-of-bones-ohrid
Старовинне поселення, що стоїть на свях на воді. Хати обмазані глиною з соломою. Нічого особливого, значно цікавіше це поселення виглядає з берега в хорошу погоду, в середині поселення цікавого мало. Але дорога від Охрида до поселення проходить берегом озера, з ну дуже мальовничим місцями. Іноді просто зупиняєшся і виходиш подивитись. Особливо гарно там на заході сонця.
Охрид, Північна Македонія
Тихе і спокійне місто на березі озера. З основних визначних місць — фортеця, амфітеатр, Храм Св. Клемента і Пантелеймона та Храм Св. Йоана Канео. У храми варто зайти, вони незвичні і гарні. Прогулянка містом залишає приємні відчуття. Загалом у місті можна зупинитись і на декілька днів, щоб відпочити на озері, оскільки місця там дуже мальовничі, їх можна, навіть, порівняти з озерами на півночі Італії, такими як Ріва Дель Гарда та інші.
Переїзд Албанію
Проблем з перетином кордону не виникає, це займає 5-15 хв. У Албанії багато доріг з серпантинами, тому обирайте швидкість та плавність руху відповідно до схильності закачування вас чи ваших пасажирів. Слідкуйте за обмеженнями швидкості, оскільки в Албанії полція досі любить просто стояти на трасі (в кущах) з радаром. Обмеження швидкості за межами населеного пункта 80 км/год, у населеному пункті — 40 км/год. Більше інформації про проїзд Албанією читатйте у окремій статті
Тірана, Албанія
Варто прогулятись центром міста. Якщо будете ввечері чи вночі в місті, обов'язково прогуляйтесь, сфтлофори з підсвіткою на всю висоту стовпа та незвичайне вуличне освітлення цікаві. Дуже дешеве і смачне морозиво, три кульки коштували близько 1 євро. Вдень можна забратись на піраміду, з неї видно майже все місто, але щоб лізти потрібно кросівки з неслизькою підошвою, і робити ви це будете на власний ризик. На пінічному сході від міста є гора Дайт, на яку можна заїхати канатною дорогою. Під час поїздки для підйому на гору часу не вистачило. Готелі в центрі міста можуть бути розташовані в дивних провулках, але доброзичливість людей дає розуміння, що ці провулки лише виглядають не дуже.
Шкодер, Албанія
Невеличке і дуже затишне містечко. В місті є фортеця Розафа. З фортеці відкривається вид на Скадарське озеро. Маленькі вулички, ввечері люди сидять в ресторанчиках, розмірене курортне життя. Впринципі в місті можна зупинятись для ночівлі, а на море їздити. Здивувало, що хідник перед магазином ввечері мили працівники магазину.
Озеро Коман, Албанія
Координати на карті Google Maps: https://goo.gl/maps/VBjJdinXfzkyQuxZ9Здавалось би зовсім не туристичне місце. Озеро утворилось в гірський ущелині через те, що було побудовано гідроелектростанцію. Вже безпосередньо в'їзд на озеро через тунель. Дорога до озера йде вздовж ущелини, де не тронута природа, внизу тече річка, і все це змушує зупинятись ледь не на кожному повороті і розглядати все це. Дорогою назад зустріли дві машини на українських номерах, так що про це місце трошки знають. Дорога туди поганої якості, місцями грунтова, після поздки вся машина буде брудна, в пилюці.
Сайт паромів на озері: https://komanilakeferry.com/en/. На сайті є розклад руху паромів та їх вартість, а також різноманітні тури озером.